Chceme radši estrogen nebo progesteron? Oba!
Co mají společného Tom a Jerry, Laurel a Hardy, Čuk a Gek, Estrogen a Progesteron? Jsou nerozlučnou dvojicí. Jen u estrogenu a progesteronu se to neví moc dlouho. Jaký vliv mají na cyklus ženy se dozvíte dále v článku….
Za řízení ženského menstruačního cyklu jsou zodpovědné dva hormony – estradiol (druh estrogenu) a progesteron.
Estradiol, hormon plodnosti, působí hlavně v první polovině cyklu. Způsobuje plnost ňader, vytváří sliznici v děloze, uvolňuje vazivo, ukládá vodu a tuk a vede k ovulaci, tj. dozrání vajíčka a jeho vyplavení.
V místě, kde vajíčko rostlo, zůstane žluté tělísko, ve kterém se tvoří hormon progesteron. Od poloviny cyklu tedy přebírá řízení. Progesteron naopak brzdí růst buněk, odvádí vodu z tkání, proměňuje tuk v energii a zachovává sliznici v děloze, kde se může usadit oplodněné vajíčko.
Pokud dojde k oplodnění, hladina hormonů stále roste. Když nedojde, poklesne a menstruačním krvácením se vyloučí sliznice z dělohy a vše se opakuje.
Takto cyklus probíhá v případě, že je žena zdravá. Do hormonální nerovnováhy se však může dostat stresem, intoxikací přírodními nebo umělými zásahy (např. antikoncepční pilulky) a tento rovnovážný stav může být narušen. Dostavují se potíže jako cysty, migrény, premenstruační syndrom, prodloužené nebo velmi silné krvácení, bolestivá menstruace, emocionální výkyvy, agresivita, deprese a mnoho dalších problémů.
Lékařská věda pak nastupuje s léčením umělými bioidentickými hormony.
V případě snížené funkce vaječníků nasadí estrogen. Při potížích s menstruací nebo prsy progestiny (umělý progesteron). Tělo se tak dostává do kontaktu s látkami, které nezná a nedokáže si s nimi poradit. Navíc tyto umělé látky brání vstupu k receptorům tělu vlastním hormonům, což vede k nerovnováze vyvolávající poruchy spánku, stavy vyčerpání a přibírání na váze, poruchy duševního stavu, a dokonce závažná onemocnění jako mozková mrtvice, srdeční infarkt a rakovina.
S hormonálním řízením je většinou spojován zejména estrogen, nicméně je důležité si uvědomit, že estrogen a progesteron se navzájem potřebují, aby mohli rozvinou svůj účinek.
Často vzniká estrogenová dominance. Perioda je pak bolestivější, silnější, nepravidelnější. Před menstruací dochází ke změnám nálad, úzkostem, bolestem hlavy, bušení srdce, nedostatku energie a poruchám spánku. Jinými slovy premenstruační syndrom (PMS).
Po delším čase působení zvýšené hladiny estrogenu ženy přiberou především na stehnech a břiše, objevují se myomy, žilky a křečové žíly, bolesti kloubů a snižuje se funkce štítné žlázy.
Užívání umělých hormonů tedy není řešením, jen krátkodobým potlačením symptomů. Sice se nám uleví relativně brzy, ale svůj problém jen překrýváme a odsouváme.
Naštěstí existuje spousta možností, které opravdu od podstaty řeší hormonální nerovnováhu. Patří sem sebepoznání, vědomá práce se stresem a změna stravy.
Probudit líné žlázy nebo naopak zharmonizovat příliš aktivní nám může pomoci i cvičení Hormonální jógy podle Dinah Rodrigues. Je to velice efektivní metoda, která přináší rychlé účinky a bude Vás motivovat do dalších změn.
Rovnou se podívejte na termíny seminářů Hormonální jógy, které pořádám:
Hormonální jóga pro ženy – kurz – Litvínov
V kurzu se pozvolna a systematicky naučíte celou sestavu Hormonální jógy podle Dinah Rodrigues, kterou si poté můžete cvičit doma. Sestava trvá přibližně 30 minut a harmonizuje nejen hormonální systém, ale příjemně...
Hormonální jógová terapie pro ženy – jednodenní seminář
Použitá literatura: A. Scheuernstuhl, A. Hild: Přírodní hormonální léčba, Nakladatelství ANAG, 2014.