Je vaše hormonální rovnováha narušena?

Ženské zdraví ovlivňují především dvě skupiny hormonů: stresové a pohlavní hormony. Pokud jsou obě skupiny v rovnováze, máme hodně energie, hluboký spánek, zdravý menstruační cyklus, lepší náladu, lehčí menopauzu, zdravější srdce, silné kosti a mnohem více. Pokud zažíváme stres, naše žlázy uvolňují více stresových hormonů a vznikne tak nerovnováha.

Epidemie stresu

Mnoho moderních žen získává energii jediným způsobem a to zatížením svého žaludku balastem, místo toho, aby se kvalitně nasytily. Pokud je žena ve stresu, její tělo produkuje stresové hormony. Tyto hormony ji činí neustále nastartovanou a tím se i její nervový systém stává přecitlivělý. V tomto stavu vyhodnocuje vše, co se jí děje jako kritickou situaci vhodnou k řešení. A to produkuje další dávku stresových hormonů.

Není jednoduché tento stres rozlišit, protože není způsoben jen vnějšími  faktory, ale i vnitřním nastavením jako je ženina touha uspokojit potřeby rodiny, šéfa, jejích přátel a svá vlastní očekávání. Dlouhodobým působením stresu je těžké rozeznat co je a co není přirozený klidný stav. Stres se stává chronickým.

Možná dokážeme mentálně rozlišit, že jsou naše životy stresující a potřebujeme změnu. Možná to víme už i fyzicky, kdy nám tělo dává signály jako jsou bolesti hlavy, dráždivý tračník, nespavost, návaly, pocity úzkosti v krku a hrudníku nebo přemrštěné emoce. Možná už jsme slyšely prosby našeho těla, ale nevíme jak zastavit ten běh, tlak a překonávání sebe sama. Bojíme se, že pokud to zastavíme, něco hrozného se stane. Ztratíme svoji práci. Naši milovaní nás opustí. Naše rodiny se rozpadnou. Naše vnitřní světy se rozpadnou v základech. Tak pokračujeme a pokračujeme. A náš hormonální systém se stává obětí.

Mluvíme o Tobě?

Zkus si krátký kvíz. Napiš si čárku za každý případ, který se Tě týká.

 • Vyskočíš, když zazvoní telefon?
 • Cítíš se neklidná než otevřeš e-mailovou schránku?
 • Běžně cítíš neklid, stres nebo strach bez známého důvodu?
 • Běžně cítíš neklid, stres nebo strach z určité příčiny?
 • Cítíš často strach o své členy rodiny?
 • Máš panické ataky?
 • Máš depresi?
 • Žiješ ve znečištěném prostředí nebo se často vyskytuješ v místech s nepříjemnými pachy?
 • Máš zkušenost s některým z následujících symptomů souvisejících s Tvým menstruačním cyklem: bolest hlavy, změny nálad, akné, otoky, zácpa, silné nebo naopak nedostatečné krvácení, bolestivá nebo nepravidelná menstruace, bolest při ovulaci nebo krvácení mezi cykly?
 • Užíváš hormonální léčbu? Antikoncepci, léky na podporu početí nebo hormonální substituční terapii na léčbu symptomů menopauzy atd.
 • Máš návaly, nespavost, bušení srdce, zrychlený tep, potíže se štítnou žlázou, nízkou imunitu, neplodnost, srdeční potíže, osteoporózu, rakovinu, diabetes, sníženou funkci ledvin, nebo endokrinní potíže?

Pokud jsi odpověděla ano alespoň na jednu tuto otázku, je pravděpodobné, že Tvůj hormonální systém je ovlivněn stresem.

Zůstat v tomto stavu nevyžaduje žádnou kuráž. Je potřeba převzít zodpovědnost a zbavit se pocitu, že se něco zlepší, když budeme dělat věci stále stejným způsobem. Co opravdu vyžaduje kuráž je zastavit – zastavit ten běh, tlak a nutnost se zavděčit všem, zastavit mrhání našimi rezervami. Prostě zastavit. Zastavit a začít žít život, který opravdu chceme žít.

Když to uděláme, naše světy se nezboří. Oproti tomu, pokud půjdeme po malých krůčcích a dáme si čas, zjistíme, že je život radostnější, možná i lehčí; a my získáme důvěru zpomalit ještě více.

Jak to změnit?

První krok k záchraně našeho hormonálního systému je mu porozumět. Pokud také porozumíme důsledkům stresu a špatné výživy, můžeme najít více možností, jakým způsobem můžeme náš život změnit a obnovit zdraví a radost.

Vyrovnání hormonálních hladin není stavba raketoplánu. Je mnohem jednoduší a dostupnější.

Jedním ze způsobů, jak přirozeně vyrovnat hladiny hormonů a nastartovat samouzravovací procesy těla je začít cvičit Hormonální jógu, kterou vyvinula Dinah Rodrigues. Jedná se o 30 minutovou sestavu, kterou zvládne i úplný začátečních v józe. Jako málokterý styl jógy kombinuje dechové techniky, fyzické cvičení, koncentraci a práci s energií.

Více informací o Hormonální józe najdete zde >> a pokud o ní již informace máte a chtěly byste se sestavu naučit, termíny seminářů jsou tady >>

Článek je inspirovaný knihou Balance Your Hormones, Balance Your Life od Dr. Claudie Welch

Zanechte komentář