Ženský týden – díl druhý – polarita

Milé dámy,
předně děkuji za krásné zpětné vazby od Vás na první informační email.
Krátce připomínám téma polarity ženství a mužství z minulého týdne citátem z již zmiňované knihy Davida Deidy Když jde o muže:
“Kolik času denně strávíte se svým partnerem rozhovory o businessu, plánováním, diskusemi, kdo co udělá, a organizačními záležitostmi? Kolik času denně strávíte procházkami naboso v trávě, obdivováním květin, nebo dlouhým, neuspěchaným milováním? Diskutování o práci a řešení organizačních záležitostí představují mužskou energii. Spojení se Zemí a smyslové prožívání milostného vztahu představují ženskou energii. Ve vyvážených vztazích se v průběhu dne tyto dva principy důmyslně snoubí, umocňují lásku a podporují další osobní růst.”
Téma na tento týden je pohyb a různé druhy cvičení. Jelikož většina z Vás ke mně chodí na jógu, a já k ní mám také nejblíž, bude podrobněji psáno o ní.
Rozdělovat sporty (a jiné druhy pohybu) na mužské a ženské se zdá být v dnešní době bezpředmětné. Pokud budete mít jako žena zálibu například ve vzpírání a budete se mu věnovat, už Vás nikdo neodsoudí, jako by tomu bylo před několika desítkami let. Přesto si je dobré uvědomit, že vzpírání ve Vás opravdovou ženu nevyvolá 🙂
Sport
Stejně tak je to u všech tzv. mužských sportů. To, co děláte ve volném čase (a teď to vezmeme z pohledu mužské/ženské činnosti), Vás nejvíc utváří. Pokud máme “mužské” zaměstnání (sem patří i zaměstnání, ve kterých často používáte mysl a pracujete hlavou), je třeba ho pro vytvoření harmonie vyvažovat ve volném čase “ženskými” aktivitami a ne ho více podpořit. A naopak. Protože, jak jsem už psala, v nás je jak mužská, tak ženská složka a živit bychom měly obě s tím, že jedné dáme větší prostor a váhu.
Chtěla bych Vám přiblížit na příkladu, jak se změní ženské tělo (i samozřejmě chování a vyzařování) pokud se věnuje ženským nebo mužským pohybovým aktivitám. Obě jsou to silové aktivity, ke kterým se ale přistupuje s jiným záměrem. Mám na mysli gymnastiku a jako protipól například Pole Dance. Všechny známe, jak vypadají vrcholové gymnastky – šlachovité, bez křivek, obličej téměř mužský. Způsob treninku gymnastiky je výrazně mužský (dril, dřina, dlouhé tréninky). Zatímco Pole Dance je také velmi silová aktivita, ale je v ní podpořena ženská složka (pro ilustraci http://www.youtube.com/watch?v=ywlTUgwHRiI).
Jóga
Jóga je také velmi rozmanitá a jelikož ji na Západ přinesli muži, často je tak i pojímána. Typicky mužský styl jógy – ashtanga vinyasa jóga (Dany Sá http://www.youtube.com/watch?v=F9YLthykizc dokonalost bez radosti) a v dnešní moderní podobě Powerjóga. Shiva Rea pak tento styl zjemnila a vytvořila ženštější formu – vinyasa jóga (http://www.youtube.com/watch?v=W-sJE4JvEuw nejde ani tak o dokonalé provedení ale prožitek z pohybu)
Konkrétní pouze ženské styly jógy jsou:
hormonální jóga http://www.hormonalni-joga.cz/
tantrická jóga Mohendžodáro – o té budu psát více později – www.mohendzodaro.cz
Na závěr bych chtěla dodat, že jsem tímto emailem nechtěla říci, že všechny mužské pohybové aktivity jsou pro ženy nevhodné. Záleží na našem záměru, co chceme podpořit nebo vyrovnat. Také si s radostí někdy zavičím ashtangu a krásně mě nabije. Přirozeně ji volím v obdobích, kdy se mi zdá, že stagnuji a potřebuji popostrčit. Pokud jsem v jednom kole, raději cvičím jógovou terapii a jemnou vinyasa jógu.
A kdo nemáte co číst, pak je zajímavá kniha od Clarissy Pinkoly Estés: Ženy, které běhaly s vlky http://www.dobre-knihy.cz/osobnosti-a-osudy/literatura-faktu/zeny-ktere-behaly-s-vlky.html
Nečte se lehce, ale je vhodná zejména pro ty z Vás, které se zajímáte o příběhy a archetypy.
Příště napíšu něco o pánevním dnu a zejména mýtech, které se s ním pojí.
Krásné dny,
Jana
—–
Pohled po čtyřech letech….
Stále souzním, jen méně rozlišuji, co je to “ženské” a “mužské”. Uvnitř v hloubce jsem pochopila, že není nutné svoji vnitřní ženu povyšovat nad mužskou složkou a vnitřního muže utlouct válečkem. Je to o harmonii mezi nimi a jemné ladění, přelévání…
Dostala jsem se k Hormonální józe, která je svými účinky nezaměnitelná (jak na fyzické, tak psychické úrovni) a také spojuje ženské (podporuje ženu na vnitřní i vnější úrovni) a mužské (daná sestava a řád).
Mnohem více poslouchám potřeby svého těla, není tu jen má milovaná vinyasa jóga. Jednou se potím při ashtanga józe, podruhé ráno vstanu dřív a tančím jako by nic jiného neexistovalo, pak si jdu po náročném dni zaběhat. Je to chaos, uznávám, ale to, co je venku se také stále mění. Jak to máte Vy?

Zanechte komentář