Ženský týden – díl třetí – pánevní dno

Dobré ranko,
dnešní zpráva ode mě je na téma pánevního dna.
Určitě jste každá z Vás slyšela, že bychom měly posilovat svaly pánevního dna… a to je většinou jediná informace, kterou od “odborníků” dostanete. Ale jak? A co vůbec pánevní dno je? Proč ho vůbec cvičit? Často se informace dozvíte pouze z brožurek nebo na internetu. (Ono se “o tom dole” špatně mluví.)
Problematika pánevního dna je trochu komplexnější a je důležité vše dobře (nejlépe osobně) vysvětlit, jelikož může docházet při “cvičení pánevního dna” k chybám a tak si škodíte možná i víc, než když byste nedělaly nic.
Na to, že žijeme v době, kdy se přímo topíme v množství informací, se o pánevním dnu mnoho neví a je toto téma tabu. Přitom existuje spousta žen, které mají problémy přímo spojené s funkcí pánevního dna. Patří sem například inkontinence, nemožnost otěhotnění, problematický porod, rychlé a nepochopitelné změny nálad, bolestivá menstruace, gynekologické záněty, bolestivý sex a nechuť k němu…
Velkou revoluci v tématu pánevního dna udělala Renata Sahani Skálová, která je fyzioterapeutka zabývající se pánevním dnem z hlediska fyzioterapie a východních technik (jóga, tantra, tao). Spojuje tyto poznatky do uceleného systému. Vede semináře pro laiky i odborníky včetně individuálních sezení a dokonce pořádá Školu pánevního dna pro “cvičitelky”, kterou nyní dokončuji a mohu její systém dále předávat a vyučovat. Více informací o Renatě a její práci: www.skolapanevnihodna.cz
Nemá cenu zde vše znovu přepisovat. Konkrétní cviky a podrobnosti budou hlavní náplní ženských skupin, které povedu od září. Budeme se zabývat otázkami inkontinence, početí, těhotenství a porodu, provázaností naší psychiky a pánevního dna, zdravou sexualitou (ve smyslu potěšení a zvýšení citlovosti v oblasti pánve) a další…..
Závěrem bych zdůraznila tu nejdůležitější zásadu: vyhněte se takovým cvikům na pánevní dno, které používají stahování svěračů a velkých svalů (zadeček, stehna, břicho, ..) a velmi rozšířenému přerušování močení.
Příští email bude směsí menších témat: ženské kruhy a rituály, porody, menstruace, emoce a energie.
Jana
Pohled po čtyřech letech…
Nyní samostatné semináře Tajemství pánevního dna pohledem východu a západu nevedu. Nejradši téma pánevního dna připojuji k seminářům Hormonální jógy. Jsem ráda, když ženy pánevní dno objeví a aktivně ho používají při cvičení. Někdy stačí pouhá informace, jindy je cesta k nalezení pánevního dna delší.
Momentálně Škola pánevního dna Renaty Sahani získala akreditaci MŠMT, takže lektorky získají velmi komplexní informace. A já mám radost, že mě Renata oslovila, zda bych mohla budoucí lektorky na akreditovaném kurzu provést světem pánevního dna z hlediska jógy a východních nauk.

Zanechte komentář