Nejlepší podložka na jógu

  1. Nejde říci, která podložka je nejlepší. Každému sedí něco jiného.
  2. Po letech a mnoha podložkách, co mám doma, jsem dospěla k názoru, že je úplně jedno, jakou podložku máte 🙂 Pouze karimatky jakéhokoli druhu určené na stanování jsou velmi nevhodné a na prd.
  3. Hodnoťte pro sebe především:
    • Tloušťku: 1,5 – 2 mm = cestovní, funkce: necvičíte přímo na zemi (příp. nečistoty) a zvyknete si na daný povrch podložky, tj. praxe je stabilnější. Co se týče izolace tepla nebo změkčení povrchu, tam vám nepomůže. Kolem 3 mm = klasická tloušťka. Příjemný kompromis mezi stabilitou, izolací tepla a změkčení povrchu. Kolem 5 mm = silnější. Volte v případě citlivých kloubů (kolena, pánevní kosti a další výstupky). Stabilita těla na této podložce bude horší ve stojných pozicích a celková hmotnost bude také vyšší. Na cvičení DNS je ideální (ale i 3 mm). Tlustší, ale pevné bych volila pouze na DNS, „válecí“ styly jógy mohou mít i měkký povrch (např. vlna).
    • Povrch: PVC, TPE – nejlevnější, vděčné, lehké, na pohodu. Více kloužou jak po povrchu, tak dlaně na nich, ale pokud si podložku ocvičíte, bude parťák na dlouho a nebude vám líto ji vyhodit. Mikrovlákno – velmi příjemný povrch (takový mechový), zpočátku budete mít pocit, že klouže, ale zvyknete si (neklouže  ), na zemi drží velmi dobře. Bohužel mají vyšší hmotnost kvůli kaučuku. Mají nádherné designy a vyšší cenu. PU – velmi hladký povrch, který neklouže. Gumový pocit, vyšší hmotnost, vyšší cena. Jutové – ruce na nich nekloužou téměř vůbec, ale jsou hodně hrubé. Korkové – proč ne.
    • Hmotnost: těžší podložky jsou stabilnější, déle vydrží, ale zvažte, zda se s nimi chcete tahat, opravdu se pronesou.
    • Rozměry: existují i prodloužené délky podložek, s šířkou příliš neexperimentujte 65 – 70 cm je standard. Na užší se moc nevejdete a s širší se špatně manipuluje.
    • Cenu: rozsah je od cca 300 Kč po 3000 Kč (a samozřejmě i více)
  4. Nevybírejte jen na internetu, osahejte si podložku na lekci u dalších účastníků, případně je poproste o vyzkoušení (doporučené pozice na vyzkoušení: kočka – kvůli kolenům, pes hlavou dolů – kvůli klouzání dlaní, bojovník II – pro stabilitu nohou a neklouzavost, strom – pro vhodnou měkkost podložky na balanční pozice)

Konkrétní tipy:

I nejlevnější podložka z Lidlu za pár stovek bude fajn a dostačující, jen vám moc dlouho nevydrží a bude nějaký čas smrdět.

Velmi kvalitní gumová podložka, pod tisícovku, co vydrží, má super vlastnosti, ale je nudná https://www.yogashop.cz/ekotex-podlozka-na-jogu–10006p

Příjemné podložky s mikrovláknem na povrchu mají v https://www.yoggys.cz a opravdu nádherné designy a ještě příjemnější mikrovlákno na www.ananasana.cz

Ostatní podložky najdete na https://www.yogashop.cz nebo více designové na https://www.yogamarket.cz.

Tajný tip: Pokud vám příliš kloužou ruce na podložce, zkuste zapracovat více na klidu při praxi (nejít tak na dřeň, o tom jsou jiné formy cvičení) a také zpevnit střed těla a lépe používat opory dlaní a chodidel 🙂 Podložka vám v tomto nepomůže.

Zanechte komentář