Nemám co na sebe aneb jak na první lekci jógy

Co si vzít s sebou na první lekci jógy?

Oblečení

Jógu můžete cvičit v jakémkoli pohodlném oblečení, které vás nebude omezovat v pohybu a zároveň vám nebude překážet. Zvolte si oblečení z příjemného materiálu, které vás neškrtí a ani není příliš volné (v některých pozicích se volné tričko může nepříjemně shrnout a odhalit to, co nechcete 🙂  )

Cvičí se bez bot – naboso nebo v případě chladnějších prostor v ponožkách. Existují i speciální jógové ponožky, které jsou neklouzavé nebo nemají špičku. Na přechod ze šatny do sálu na cvičení si můžete vzít pantofle.

Příklad oblečení pro ženy: legíny, široké kalhoty tzv. sultánky, tričko nebo tílko, mikina na zahřátí při relaxaci

Příklad oblečení pro muže: kraťasy, tříčtvrteční kalhoty, delší volné kalhoty, tričko nebo tílko, mikina

 

Pití

Při józe není vhodné pít. Podle ájurvédy, která je tradičním indickým lékařstvím, se při józe podporuje agni, což je vnitřní oheň, který “pálí” veškeré škodliviny z těla i mysli. Proto není dobré, abychom náš vnitřní oheň hasili. Stejně tak není vhodné příliš pít před a po józe (cca 30 minut). Pokud ale máte opravdu žízeň, napijte se 🙂 Někdy je ale pití při cvičení pouze zvykem, ne potřebou.

 

Podložka

Ve většině studií bývají podložky k zapůjčení k dispozici. Z hygienického hlediska doporučuji pořídit vlastní. Také proto, abyste mohli cvičit jógu doma 🙂

Na jógu se používají speciální neklouzavé podložky, tzv. jógamatky („matka“ vychází z anglického slova mat = podložka; nejedná se o matku – maminku, ačkoli dobrá jógamatka nám mnohdy dá oporu a péči jako naše maminky). Klasické karimatky nejsou vhodné – kloužou, různě se natahují a většinou jsou i malé.

 

 

 

Zanechte komentář