Jaká je moje jóga – seriál | moje osobní zkušenost

Líbí se mi objevovat jógu. Nejen “tu moji”, kterou si doma cvičím, ale i styly, které cvičí někdo jiný. V seriálu “Jaká je moje jóga” Vám postupně představím jednotlivé typy jógy tak, jak jsem je poznala. Je to můj osobní pohled a proto nezaručuji stejný zážitek 🙂

Zastávka první – powerjóga

Můj příběh s jógou začal u powerjógy, která stále patří mezi nejdostupnější lekce jógy v Čechách a to zásluhou Vaška Krejčíka. Vašek dokázal jógu ve stylu powerjógy přiblížit nejširšímu okruhu lidí, zejména ji dostal do fitek. Nemít certifikát lektora powerjógy a být jakýkoli fitness trenér je snad i prohřešek 🙂 To vše je na jednu stranu moc fajn, na druhou stranu se jóga pod vedením některých lektorů stává trochu aerobikem a funkčním tréninkem dohromady. Ale proč ne, někomu to vyhovuje. Ale zpět k mému příběhu…

Na powerjógu jsem chodila do Vaškova Energy Studia ještě na Fügnerově náměstí v Praze. Vybrala jsem si kurz pro začátečníky s Katkou Bílkovou. Už na první lekci jsem si jógu zamilovala. Zkusila jsem i jiné lektory, ale lekce si byly velmi podobné a postupně mé nadšení sláblo. Někde v hloubi jsem tušila, že jóga umí dát víc, že má velký potenciál.

A tak jsem jednou náhodou navštívila lekci hatha jógy (v rozvrhu Energy Studia to byla tehdy jediná hatha jóga) Martiny Procházkové. Ona to vlastně ani tak hatha jóga nebyla, ale bylo to moc fajn. Každá lekce jiná, zajímavá, i když celkem náročná. K tomu rytmická hudba, která příjemně povzbuzovala a hravost Marti. Řekla jsem si, že to je ono. A chodila pravidelně. Nakonec jsem zjistila, že to nebyla úplně hatha jóga, ale jivamukti jóga… o ní ale později.

Zastávka druhá – jógová terapie

Cvičení powerjógy mě sice nakoplo k příjemné pohybové aktivitě, ale stále se nevyřešily problémy se zády (viz můj příběh), některé ásany je přechodně i zhoršily. Dostala jsem doporučení na Lucii Königovou, která učí jógovou terapii. Její lekce, to byl balzám na tělo i duši. Ještě nyní stavím svoji jógovou praxi a učení jógy na zkušenostech z jejích kurzů. K Lucii jsem chodila dva roky a mezitím zkoumala styly jógy dál…

Zastávka třetí – jivamukti jóga

Lucie spolupracuje s další učitelkou jógy Lenkou Nezvalovou a tak jsem navštívila její lekci. Lenka vede lekce ve stylu jivamukti jógy jako Marti, kterou jsem již zmiňovala. Pokud chcete jógu zažít jako umění, běžte na lekci s Lenkou. V úvodu čtení motivačního textu, poté zpěv manter v doprovodu harmonia, na které Lenka sama hraje. Následuje výživná (čti: náročná 🙂 ) lekce jógy, která ale plyne s takovou lehkostí, že se tělo nebrání novým zkušenostem. Poté dlouhá relaxace s jemnou masáží šíje jasmínovým mlékem. Lekce trvá třeba i 2,5 hodiny a je to opravdu zážitek!

Zastávka čtvrtá – ashtanga jóga

Ashtangu jsem ochutnala od více učitelů a vždy to byla jen krátká epizoda. Na jednu stranu mě velmi lákala, na druhou stranu jsem se po ní necítila tak dobře jako po jiných lekcích jógy. Znám ji od Ládi Pokorného a Laury Kratochvílové (Crowe).

Zastávka pátá – Prague Spirit Festival

Na prvních třech ročnících Prague Spirit Festivalu jsem nemohla chybět. Zažila jsem tam spoustu jógových učitelů a stylů. Mimochodem Prague Spirit Festival pořádá Marti 🙂

Zastávka šestá – jóga u nás a já instruktorkou

Jógu jsem navštěvovala jen v Praze, ale na víkendy jsem se vracela do rodného Litvínova, kde jsem marně hledala lekci jógy. Jednou mě kamarádka pozvala na zkušební lekci její známé. Lekce se bohužel příliš nepovedla a nikdo se na navazující kurz nepřihlásil. Kamarádka je akční a tak mě nabádala, abych příště zkusila vést lekci já. Souhlasila jsem a od té doby s radostí učím.

Zastávka sedmá – instruktorské kurzy

Abych si mohla založit živnost k výuce jógy, bylo třeba “si udělat papír” 🙂 Vrátila jsem se tedy k Vaškovi Krejčíkovi, který nově  nabízel instruktorský kurz na výuku hatha jógy. A absolvovala jsem ho. Abych byla upřímná, kurz mi doplnil jen teoretické znalosti o józe. Praxí jógy jsme se také zabývali, ale nic nového mi nepřinesla (za to vděčím svým předchozím učitelům).

Hatha jóga ale není styl, který by mi byl vlastní a tak jsem si doplnila instruktorský kurz vinyasa jógy a tu si zamilovala asi nejvíc 🙂

Zastávka osmá – mám svůj styl a zkouším další

Svůj styl jógy jsem si našla. Je to především vinyasa, ale závěrečnou klidnější část jógových dýchánků vedu tak, jak jsem se naučila u Lucky Königové na jógové terapii.

Další typy jógy, které mě inspirovaly, jsou: akro jóga (Daniela & Marek – Let’s Acro), aero jóga (Dům jógy), tantrická jóga (Mohendžodáro; Zita), lunární jóga (Martina Mangová) a hormonální jóga (Centrum Hormonální jógy)…. O nich více v jednotlivých seriálových dílech.

 

Zanechte komentář